Kościół Matki Bożej z Pilar w Valletcie Malta Spinacz

Kościół Matki Bożej z Pilar w Valletcie

Kościół Matki Bożej z Pilar w Valletcie (malt. Knisja tal-Madonna tal-Pilar’ San Ġiljan, ang. Church of Our Lady of Pilar) – barokowy kościół położony w stolicy Malty Valletta, zbudowany przez joannitów stacjonujących w sąsiadującym z nim Zajeździe Aragońskim, miejscu zamieszkania rycerzy zakonnych z tzw. langues (grupy językowej) z Aragonii.

Kamień węgielny pod budowę kościoła położono 28 kwietnia 1674 roku za panowania wielkiego mistrza Nicolas Cotonera. W 1693 roku w czasie silnego trzęsienia ziemi, które nawiedziło Maltę, świątynia została poważnie zniszczona. Do jej odbudowy został zatrudniony architekt Romano Carapecchia (1668-1738). Odbudowany kościół został oddany do użytku w 1719 roku za panowania Ramona Perellos y Roccafula. W 1866 Francesco Spiteri Agius (1824-1887) założył w kościele Instituto Catechistico dla dziewcząt.

Świątynia przeszła gruntowne prace restauracyjne w latach 1989-1991 w ramach Valletta Rehabilitation Project. W 2007 roku została przekazana pod nadzór Heritage Malta w celu udostępnienia zwiedzającym.

Źródło: wikipedia