Pałac San Anton Malta Spinacz

Pałac San Anton

Pałac San Anton (ang. San Anton Palace; malt. Palazz ta’ San Anton u l-Gonna) – pałac w gminie Attard na Malcie, oficjalna rezydencja prezydenta Malty.

Pierwotnie zbudowany jako letnia willa dla Antoine de Paule około 1600 roku. Pałac San Anton został przebudowany w latach 1623–1636 jako letnia rezydencja Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego, po tym jak został nim Antoine de Paule. Powodem było dużo mniejsze oddalenie od stolicy niż dotychczasowa rezydencja mistrza w Verdala Palace w Siġġiewi. W następnych latach obiekt był używany przez kolejnych wielkich mistrzów zakonu, aż do momentu okupacji francuskiej (1798–1800). Pałac służył jako miejsce spotkań powstańców maltańskich, którzy wystąpili przeciwko Francuzom.

Po 1800 roku, w czasie panowania brytyjskiego, pałac San Anton był rezydencją gubernatora, a od uzyskania niepodległości służy jako oficjalna rezydencja prezydenta.

Obiekt przechodził wielokrotne przebudowy, dobudowy i zmiany wystroju. W czasie użytkowania przez wielkich mistrzów zakonu został przebudowany z planu litery T na planie krzyża łacińskiego. Do pałacu należy także niewielka kaplica pw. Matki Bożej z Pilar zbudowana przez de Paule. Jej sufit ozdobiony jest herbami wielkich mistrzów Antonio Manoel de Vilhena, Manuel Pinto de Fonseca i Emmanuel de Rohan-Polduc.

Pałac otoczony jest ogrodem, zarówno prywatnym, jak i publicznym. Został on otwarty dla zwiedzających w 1882 roku. Są tam: alejki, stawy ozdobne, fontanny, rzeźby i ptaszarnia. Rośnie wiele gatunków drzew i roślin z całego świata, niektóre zostały zasadzone przez goszczące w pałacu głowy państw.

Źródło: wikipedia