Kościół św. Franciszka z Asyżu w Valletcie Malta Spinacz

Kościół św. Franciszka z Asyżu w Valletcie

Kościół św. Franciszka (malt. Knisja ta' San Franġisk, ang. Church of St. Francis) – barokowy kościół położony w stolicy Malty, zbudowany przez joannitów u zbiegu ulic Triq ir-Republika i Triq Melita.

Pierwszy kościół zbudowano w 1607 roku za panowania 54. wielkiego mistrza Alofa de Wignacourt, w pobliżu klasztoru wzniesionego w 1598 roku, zajazdu Prowansalskiego oraz kościoła św. Barbary.

Po kilkudziesięciu latach prowizoryczna budowla uległa stopniowemu zniszczeniu, doprowadziło to do sytuacji, że w 1681 roku dzięki hojności wielkiego mistrza Gregorio Carafa stary kościół został zburzony, a na jego miejsce zbudowano nowy, który istnieje do dnia dzisiejszego. Na fasadzie kościoła pozostał herb wielkiego mistrza. W latach dwudziestych XX wieku kościół został przebudowany, powiększony, został dobudowana kopuła. Przebudowa spowodowała uszkodzenie części fresków autorstwa maltańskiego artysty Giuseppe Calì. W kościele znajdują się dzieła Mattia Preti, Pietro Gagliardi oraz Filippo Paladini. Na ścianie kościoła na rogu ulic Triq ir-Republika i Triq Melita w niszy umieszczona jest zabytkowa rzeźba św. Franciszka z Asyżu.

Źródło: wikipedia