Komunikacja publiczna na Malcie Spinacz

Komunikacja publiczna

Na Malcie nie ma trolejbusów. Nie ma tez tramwajów i ani jednego pociągu (tutaj nawet Watykan wypada lepiej, bo ma nawet stację kolejową). Jadyną formą komunikacji poblicznej na Malcie sa autobusy. Kursują one z różną częstotliwością w zależności od miejscowości, pory dnia oraz natężenia ruchu. Bilety możemy zakupić w kioskach lub biletomatach, ale zdecydowanie najłatwiej i najszybciej jest kupić bilet u kierowcy. Warto jednak mieć w miarę niewielki nominał, bo czasem moga się zdarzyć problemy z wydaniem reszty. Koszt biletu całodziennego 1,5 € , zaś dwugodzinnego 1,3 €. Także jak widać, nie jest to droga inwestycja. Biletu nie kasujemy jednak przy każdym kolejnym wejściu do autobusu, musimy go jedynie okazać kierowcy. W odróżnieniu od Polski, pojazdy mają włączoną klimatyzację cały czas.

Niestety trzeba przyznać, że komunikacja miejska na Malcie ma jednak kilka istotnych wad:
* Notorycznie się spóźnia lub zdarza się też w ogóle nie przyjechać
* Trzeba pamiętać, że czekając na przystanku, widząc zbliżający autobus trzeba machać( wszystkie przystanki są na żądanie), w przeciwnym wypadku autobus się nie zatrzyma. Jeżeli zaś chcemy wysiąść, trzeba wcisnąć przycisk Stop i najlepiej zacząć się zbierać do wyjścia (gdy jest w autobusie tłok, kierowca może pomyśleć, że ktoś wcisnął "stop" przez przypadek i nie zatrzymac się na danym przystanku)
* Jeżeli autobus jest przepełniony, co czasem się zdarza, kierowca ma prawo odmówić wpuszczenia i trzeba czekać na następny autobus.

Ikona ceny

Dorośli:
Bilet 2-godzinny: 1,30 €
Bilet całodzienny: 1,50 €
Bilet 7-dniowy: 6,50 €

Dzieci powyżej 3 roku życia:
Bilet 2-godzinny: 0,30 €
Bilet całodzienny: 0,50 €
Bilet 7-dniowy: 2,30 €

Dzieci poniżej 3 roku życia: bezpłatnie