Pogoda na Malcie Spinacz

Pogoda

Malta znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego typu śródziemnomorskiego, z bardzo łagodnymi zimami i długimi ciepłymi, częściowo gorącymi latami. Średnia roczna temperatura wynosi 23 °C w dzień i 16 °C w nocy.

Według International Living, Malta jest państwem z najlepszym klimatem na świecie.

Średnia temperatura dwóch miesięcy zimowych – stycznia i lutego wynosi 16 °C w dzień i 10 °C w nocy. W tych miesiącach temperatury wynoszą zwykle od 13 do 20 °C w ciągu dnia, od 7 do 13 °C w nocy, a średnia temperatura morza wynosi 15–16 °C.

W zasadzie opady śniegu, jak i mróz nie występują, jednak jak od każdej reguły także i tu bywają wyjątki. Tej zimy (roku 2015) temperaturę spadała do zaledwie kilku stopni Celsjusza i dało się zaobserwować delikatny śnieg. Rozmawialiśmy o tym z właścicielką domu wczasowego, i powiedziała że jeszcze nigdy czegoś takiego nie widziała (a zapewniam, że miała już swoje lata)

Średnia temperatura ośmiu miesięcy letnich, od kwietnia do listopada wynosi 26 °C w dzień i 18 °C w nocy. W najcieplejszym miesiącu roku – sierpniu, temperatury wynoszą zwykle od 28 do 34 °C w ciągu dnia, około 23 °C w nocy, a średnia temperatura morza wynosi 26 °C.

Temperatury powyżej 30 °C występują przez kilkadziesiąt dni rocznie, standardowo w lipcu i sierpniu, od czasu do czasu również w czerwcu i wrześniu.
Dwa miesiące – marzec i grudzień mają charakter przejściowy, ze średnią temperaturą 17–18 °C w ciągu dnia i 11–12 °C podczas nocy, pod względem temperatury i nasłonecznienia przypominają nieco maj i wrzesień w Polsce.

Na Malcie występują niewielkie wahania temperatury, zarówno pomiędzy dniem a nocą oraz pomiędzy kolejnymi dniami. Malta ma 90 dni deszczowych rocznie (≥0.1 mm), od około 1 dnia deszczowego w okresie od czerwca do sierpnia do 16 dni deszczowych w grudniu. Pozornie to całkiem sporo, jednak deszcze wyglądają to inaczej niż w Polsce. Sysuacje takie, by cały dzień padało zdarzają się niezwykle rzadko. Jesli w prognozie pogody widziemy, że będzie słońce, ale również deszcz, to nie nalezy sie tym przejmować. Bardzo możliwe, że cały dzień będzie wspaniała pogoda, bo czym popada dość solidnie pół godziny, by później znowu wyszło słońce.

Miasto-państwo ma około 3000 godzin czystej słonecznej pogody rocznie, od ponad 160 h (średnio 5.2 godziny dziennie, ponad 5 razy więcej niż w Polsce) w grudniu do ponad 377 h (średnio 12.2 godziny czystego słońca na dobę) w lipcu.

Malta jest jednym z niewielu miejsc w Europie, gdzie zielono jest przez cały rok.

temperatury na Malcie

Źródło: wikipedia