Ogólne informacje o Malcie Spinacz

Ogólne informacje

Języki urzędowe: maltański oraz angielski.
Około 98% Maltańczyków potrafi się komunikować w języku angielskim. Około 14% Maltańczyków twierdzi, że używa języka angielskiego w rodzinie i 29% w pracy. Według badań Narodowego Urzędu Statystycznego Malty wynika, że 86,23% Maltańczyków „woli” rozmawiać w języku maltańskim, 11,76% w języku angielskim, natomiast 1,84% w języku włoskim.

Waluta: Euro € o cenach na Malcie dowiesz się w dziale: Ceny na Malcie

Stolica: Valletta

Liczba ludności: zbliżona do ludności zamieszkującej miasto Gdańsk (446 tys.)

Powierzchnia: 1000 razy mniejsza od Polski (316 km²) , na 186 miejscu pod względem powierzchni (na 199 państw).

Flaga oraz herb Malty: flaga Malty wygląda jak odwrócona flaga polski z dodanym krzyżem.

Historyczne budowle:
Megalityczne świątynie – pierwsze budowle na wyspie (zbudowane około 3000 r p. n.e. ) są najstarszymi stojącymi budowlami w Europie. W jaskini Għar Dalam odnaleziono kości zwierząt mające 500 000 lat oraz ceramikę stworzoną przez człowieka z około 5000 r. p.n.e . Valletta z 320 zabytkami, czyni ją jednym z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie. Także ona została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Początki cywilizacji na Malcie sięgają aż 5200 lat p.n.e., gdy trafili tu z Sycylii pierwsi osadnicy. Około 3500 lat p.n.e. w miejscowości Ġgantija na wyspie Gozo została wzniesiona świątynia. Podobne budowle powstały później także w innych miejscach, zarówno na Gozo, jak i na Malcie.

Położenie:
Malta jest najdalej na południe wysuniętym państwem Europy.

Najwyższym punktem jest Ta'Dmejrek w pobliżu Dingli – 253 m n.p.m., natomiast najniższym punktem jest Morze Śródziemne – 0 m.

Długość wybrzeża wynosi około 200 km, z czego 140,8 km na wyspie Malta i 56 km na Gozo.

W skład archipelagu Wysp Maltańskich wchodzą trzy główne zamieszkane wyspy: Malta, Gozo i Comino oraz szereg małych - głównie niezamieszkanych wysepek: Cominotto, Wyspa Św. Pawła, Filfla, Manoel Island (zamieszkana), jak również szereg mikro wysepek np. Fungus Rock.

Ustrój polityczny:
Malta jest republiką z jednoizbowym parlamentem.

Religia:
Około 97% Maltańczyków to Chrześcijanie. Katolicy stanowią 95,8% populacji. Praktykuje około 52,6% wiernych (od 36 do 88%). Pozostałe grupy wyznaniowe to inne odłamy chrześcijaństwa jak np. protestantyzm – 1,1% (w tym Kościół Baptystyczny) i Świadkowie Jehowy (0,16%) oraz mniejsze grupy imigrantów wyznające islam (0,2%) i inne religie (<0,1%). Na Malcie istnieje bardzo niewielka społeczność żydowska (<0,1%). Około 2,5% ludności nie wyznaje żadnej religii.

Opieka zdrowotna:
Maltański system opieki zdrowotnej jest finansowany z podatków oraz ubezpieczeń społecznych i obejmuje większość usług medycznych w zakładach opieki zdrowotnej (centra medyczne, kliniki) i szpitalach publicznych. Obywatele Unii Europejskiej mogą korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej, ale tylko po okazaniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, wraz z dokumentem tożsamości.

Kuchnia maltańska:
Obce wpływy odgrywają znaczącą rolę w maltańskiej kuchni. Bliskość Włoch spowodowała rozpowszechnienie na Malcie potraw z makaronu, po Brytyjczykach zostały steki, szarlotka i smażona ryba z frytkami. Autentyczne maltańskie potrawy należą do kuchni śródziemnomorskiej.

Źródło: wikipedia