Ciekawostki o Malcie Spinacz

Porady dotyczace wyjazdu

Woda pitna na Malcie

Pamiętajcie, że woda z kranu pochodzi z morza i jest odsalana, ale proces ten nie usuwa całkowicie soli, także pijąc wodę, będziecie czuli lekki jej posmak. Do mycia/kąpieli oczywiście to starcza, ale do picia należy kupować wodę butelkowaną.

Ruch lewostronny oraz trochę o przepisach drogowych

Jak zapewne już wiecie, na Malcie obowiązuje ruch lewostronny, Malta kiedyś była kolonią brytyjską i jest to pozostałość po tym panowaniu. Maltańczycy są kierowcami dosyć szybko jeżdżącymi oraz niecierpliwymi, o czym dają znać nieustannym trąbieniem. Trąbienie to można powiedzieć taki sposób komunikacji, wyrażanie emocji lub ekspresji. Trąbienie jak zapewne się domyślacie, nie jest tu zabronione. Niestety całkiem często dochodzi tu do drobnych stłuczek, powyłamywane lusterka czy uszkodzone błotniki to normalny widok. Maltańskie uliczki są bardzo wąskie, szczególnie w małych miasteczkach, można zauważyć, że w uliczce zmieści się tylko jeden pojazd, a drugi musi ustąpić, takich miejsc jest wiele i trzeba mieć to na uwadze. Szczególnie podziwiamy tutejszych autobusistów, którzy mijają się z osobówkami nie rzadko w odległości kilku centymetrów. Zdziwicie się! Na Malcie nie dostaniecie mandatu za przejście poza przejściem dla pieszych, nawet przechodząc pod samym nosem policjantów siedzących w radiowozie. Tutaj kierowcy są przyzwyczajeni i bardziej uważnie zwracają uwagę na przechodniów we wszystkich miejscach. Co nie oznacza, że można wbiegać na jezdnie, kiedy się chce, ostrożność rekomendowana. Przyczyn możemy się doszukiwać nie tylko w maltańskim ustawodawstwie, ale i dla tego, że nie wiele jest przejść dla pieszych i nikomu nie chciałoby się gnać do najbliższego, w celu przejścia na drugą stronę.

Komunikacja miejska (zbiorowa)

Do wyboru mamy autobusy... i to wszystko. Ani pociągów, tramwajów, metra, na takiej małej wysepce cała komunikacja odbywa się tylko za pomocą autobusów. W autobusach będziecie na darmo szukać kasowników, ponieważ bilet można kupić u kierowcy (można także w kioskach lub biletomatach). Każdy kierowca ma bilety, które drukuje za pomocą specjalnej drukarki, nie spotkaliśmy się także, żeby nie mógł wydać reszty. Płatność kartą płatniczą nie możliwa. Bilet trzeba zachować do kontroli lub jeżeli zakupiliśmy całodniowy lub dwugodzinny to na następną podróż i okazujemy go kierowcy, wchodząc do pojazdu. Podczas jazdy niby rozmowa z kierowcą jest zabroniona, jednak nie raz byliśmy świadkami, jak Maltańczycy siedzący gdzieś w środku, prowadzili rozmowy z kierowcą na cały autobus. Pamiętajmy też, że jeżeli stoimy na przystanku i chcemy, aby dany autobus zatrzymał się, to musimy do niego machać, a jeżeli chcemy wysiąść z autobusu, wciskamy przycisk Stop, ponieważ wszystkie trasy są na żądanie. A na koniec tego rozdziału niestety trzeba przyznać, że autobusy się notorycznie spóźniają, a nawet zdarza się nie przyjeżdżać, także radzimy się uzbroić w cierpliwość.

Dokumenty

Malta jest członkiem Unii Europejskiej oraz znajduje się w strefie Schengen dlatego dokumentami upoważniającymi do przekroczenia granicy Malty dla osoby dorosłej to dowód osobisty lub paszport. Jeżeli chodzi o osobę niepełnoletnią, musimy wyrobić dziecku paszport lub dowód osobisty. Dodatkowo, jeżeli zdecydowaliśmy się na wyrobienie dowodu osobistego, a w czasie wyjazdu dziecku towarzyszy tylko jeden z rodziców, musimy także posiadać przy sobie pisemną zgodę obu rodziców na wyjazd dziecka za granicę. Jeżeli dziecko posiada paszport nie jest potrzebny ten dodatkowy dokument, ponieważ starając się o paszport, rodzice podpisali już wcześniej taką zgodę.
Warto też pomyśleć o ubezpieczeniu zdrowotnym i przed wyjazdem załatwić kartę EKUZ, która będzie nas uprawniać do uzyskania natychmiastowej pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Dodatkowo można skorzystać z ubezpieczenia prywatnego, które można załatwić w prywatnych towarzystwach ubezpieczeniowych na terenie Polski.

Strefa czasowa

Malta występuje w strefie czasowej UTC + 1 zimą a UTC + 2 latem. Oznacza to, że jest tu taki sam czas jak w Polsce i przylatując na wyspę, nie przestawiamy zegarków. Na Malcie też w czasie zimowym dzień jest dłuższy niż w Polsce i słońce zachodzi dużo później. Zaś w sezonie letnim dzień na Malcie trwa krócej, a słońce zachodzi szybciej niż w Polsce.

Przyjazny lud maltański

Co tu dużo mówić, maltańczycy to ciepli, ciekawscy oraz bardzo pomocni ludzie. Gdzie byśmy nie byli i potrzebowali pomocy, wystarczy zwrócić się do kogoś na ulicy, na pewno nie odwróci się na pięcie, ale postara się nam pomóc, przy okazji chcąc się wszystkiego dowiedzieć o nas i pokonwersować na wszystkie tematy. Uśmiech na twarzy to ich znak rozpoznawczy. Bardzo lubią rozmawiać, zauważyć to można szczególnie w cieplejsze dni, jak zbierają się na ulicach przed domami i gadają do późnych godzin nocnych (bo wtedy nie jest już tak upalnie) albo umawiają się w pubach lub innych lokalach.

Przyjazd poza sezonem

W zimę nie spodziewajmy się tu upałów, trzeba przywieść kurtkę wiosenną i bluzę, zdarzają się dni, że chodzimy w krótkich rękawkach, ale to w bezwietrzne dni oraz jak słońce bardziej przygrzeje. W zimę średnio jest tu ok 9-13 stopni, bywa cieplej, ale lepiej przygotować się na takie temperatury. Polecamy dowiedzieć się, czy w miejscu w którym będziecie zakwaterowani, jest farelka, przenośny kaloryfer. Budownictwo maltańskie i jego ściany są nie ocieplane, co możecie odczuć nie najprzyjemniejszym odczuciem zimna po przyjściu do hotelu. Często też ma się odczucie, że na dworze jest cieplej niż w domu. Centralnego ogrzewania tutaj nie ma, a temperatury nie spadają poniżej zera, nie pada śnieg i widocznie dlatego nie ma tu elektrociepłowni. Poza sezonem też trzeba się liczyć z tym, że niektóre atrakcje turystyczne są zamknięte, np. aquaparki, restauracje itp. Nie mniej jednak, i tak jest pięknie i dużo cieplej niż w PL a hotele i apartamenty, zachęcają cenami do przyjazdu.